reklama

Kult pidinôžok - krutý footbinding

Dámy, aká je veľkosť vašej nohy? 4, 5, 6, 7? Slovenský priemer. Ešteže nežijete v Číne počas éry zlatých lotosiek. Vaše nohy by totiž boli považované za vysoko neatraktívne. Aby ste sa stali objektom túžby pre čínskych fetišistov nôh, vaše nohy by sa museli niekoľkokrát zmenšiť na dĺžku maximálne 3 palcov (okolo 7,5 cm). Dosiahnuť tento na prvý pohľad nedosiahnuteľný cieľ nebolo tak absurdné, ako by sa mohlo zdať. O zväzovaní, bandážovaní nôh - tzv. footbindingu - sa môžete dočítať v nasledujúcich riadkoch...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Obrázok blogu

Na to, aby ste si mohli obuť tzv. san zun jin lian, alebojednoduchšie zlaté lotosky, museli ste absolvovať príšernú procedúru bandážovaniaa lámania počas prinajmenšom dvoch rokov. Túto procedúru vykonávaliČíňania obyčajne dievčatkám vo veku 5 – 10 rokov, pretože sa verilo, že práve vtedyzačínajú zrieť a naberať životnú silu. Bandážovanie však nebolo neznámeani vo veku skoršom, prípadne neskoršom. Najčastejšie však prebehlo vo veľmimladom veku, pretože kosti nôh stále obsahovali veľa mäkkých chrupaviek, pretobolo oveľa jednoduchšie nohy (de)formovať. Pokiaľ bolo dievča príliš staré, jejnohu bolo treba pred bandážovaním zlomiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolestivá procedúra Prvým krokom bolo nájsť priaznivý deň. Číňania so svojou mimoriadne bohatou zbierkou povier chceli tejto výnimočnej príležitosti poskytnúť čo najviac šancí na to, aby bola úspešná. Následne dievčatku matka (alebo stará matka, pokiaľ matka odmietla) ostrihala všetky nechty na nohách na čo najkratšie a nohy umyla. Tu sa traduje viacero povier, podľa ktorých sa na umývanie nôh používal odvar z opičích kostí, či ešte stále teplá zvieracia krv. Keď nohy uschli, posypali sa kamencom, trpkou chemikáliou, ktorý slúžil ako púder na nohy. Potom sa mohlo prejsť k samotnému bandážovaniu, obaleniu nohy do pruhu súkna dlhého 10 stôp a širokého 5 cm. Každý prst na nohe bol zabalený pevne do podošvy (smerom k päte), s výnimkou palca, ktorý zostal voľný, aby vytvoril špic podobajúci sa bambusovému výhonku. V priebehu ďalších dvoch rokov boli malé dievčenské nôžky bandážované stále tesnejšie. Pretože boli obväzy obtiahnuté veľmi silno, koža pod nimi krvácala a hnila, čo spôsobovalo obrovskú bolesť. Extrémy tepla a zimy by túto bolesť ešte väčšmi zvýraznili, preto bolo nevyhnutné používať horúce obklady v zime a chladiace v teple, rovnako ako bolo nevyhnutné robiť si masáž na udržanie krvného toku. Napriek tomu nebolo nezvyčajné prísť o prst, či o dva, a dokonca dospelé ženy používali malé nože na zoškrabanie mŕtveho mäsa zo svojich nôh. Verilo sa, že čím viac mäsa stratila žena počas bandážovania, tým krajší bol celkový výsledok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímalo by ma, koľko detí muselo pre túžbu spoločnosti po ich maličkých nôžkách zomrieť kvôli otrave krvi a gangréne... Napriek mukám, ktoré deti zažívali, nesmeli sa skrývať v posteli a nechať nosiť na rukách, pokiaľ niekam potrebovali ísť. Naopak, dievčatá boli nútené, aby na svojich zmrzačených nohách kráčali, nakoľko sa tým zlepšovala deformácia kostí, ale i celková deformácia nôh. Ženy so zabandážovanými nohami mali členky tak tenké, že sa "zlievali" so samotnou nohou. Dokonalá noha bola taká, ktorá mala tvar púčiku lotosového kvetu. To znamená - plná a guľatá uprostred, zakončená špicom v podobe palca. Akási ohrada, ktorá sa vytvorila medzi guľatou nohou a pätou, bola obdivovaná sama o sebe. Dokonalá ohrada bola dostatočne pevná a hlboká na to, aby udržala niekoľko mincí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to začalo?

Historicky vieme, že footbinding začal svoju éru ku koncu dynastie T'ang (618-906). Stal sa spoločným vo vyšších kruhoch dynastie Song (960-1297). Počas nasledujúcich dvoch dynastií, Ming (1368-1644) a Ching (1644-1911), získal footbinding svoje pevné miesto v hlavnom prúde Číny. Jediné skupiny, ktoré sa mu vyhli, boli Mandžu (hoci mandžuské dámy nosili topánky s vysokým priehlavkom, v ktorých vyzerali, akoby mali nohy bandážované), osadníci Hakka a najchudobnejší z roľníkov. Napokon bol footbinding zákonom zakázaný vďaka revolúcii Sun Yat-sen v roku 1911.

Bolestivým procesom footbindingu si prešla viac ako miliarda žien. Existuje len pár historiek, ktoré rozprávajú o pôvode footbindingu, ale o žiadnej z nich nemožno s určitosťou povedať, či je pravdivá. Jedna z najobľúbenejších povestí rozpráva o poslednom vládcovi z dynastie T'ang, Li - yu, ktorý mal konkubínu Yao-niang, ktorá mala drobné nohy obalené v hodvábe a tancovala, pravdepodobne podobne ako baletka, na zlatej plošine v tvare lotosu. Ostatné dámy z dvora ju napodobňovali, dúfajúc, že budú mať nohy pôvabné ako ona a budú tiež môcť tancovať na zlatom lotose.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Footbinding a sex Akokoľvek to začalo, footbinding sa stal súčasťou čínskeho života. Ako väčšina mód, veľmi to súviselo i so sexom. Noha sa stala stredobodom erotického záujmu. Dokonalý vzor nohy spĺňal sedem kritérií, noha mala byť: malá, štíhla, ostrá, klenutá, voňavá, mäkká a rovná. Vyzeralo to ako noha preložená na polovicu, s jednou hlbokou štrbinou. Najmenšie nohy mali veľkosť 3 palce alebo i menej, ale priemer sa pohyboval okolo 4 palcov. Ale ani všetka chvála, ktorú majiteľka takejto nohy mohla získať, nevyvážila pocity osamelosti, ktorými často ženy so zabandážovanými nohami trpeli. Ale stále bolo uznanie dôležitejšie.Hoci je to nepravdepodobné, vravelo sa, že spôsob, akým žena s takýmito nohami kráčala, predovšetkým na podpätkoch, natiahol vaginálny sval a vylepšil tak samotný pohlavný akt. Či už to bola pravda alebo nie, čínsky muž tej doby bol fetišistom nôh a mimoriadne vzrušujúci bol už len pohľad na topánku určenú pre zabandážovanú nohu. Muži boli vysoko vyburcovaní vysušenou končatinou, pričom o samotnú ženu až taký záujem nejavili. Kupovali, žiadali, požičiavali si, alebo dokonca kradli tieto malé topánočky, aby sa s nimi potešili alebo jednoducho z nich pili. Fetišizmus mohol mať rôzne podoby. Zatiaľ čo jedného vzrušoval pohľad na zabandážovanú nohu, iný mohol zbožňovať zápach takejto nohy. A niektorí našli potešenie v zaobchádzaní s lotosovými topánočkami ako s vagínou.

Prečo vlastne..? V 17. storočí autor menom Liu-hsien (tiež nazývaný P'u Sung-hing) ospevoval footbinding s týmito slovami: "Dievčatá sú ako kvetiny, ako vŕby. Je veľmi dôležité, aby mali zviazané nohy nakrátko, pretože len tak dokážu kráčať nádherne, s drobučkými krokmi, pôvabne knísavo, tak ako osoby zasluhujúce úctu. Ľudia ich potom chvália. Pokiaľ dievča nemá nohy zviazané, jej matka jej neposkytla dobrú výchovu. Kráča od domu k domu s hlučnými krokmi. Preto treba nohy starostlivo zväzovať."

Footbinding nebol samozrejmosťou pre všetky čínske ženy. Keďže bolo po zviazaní pre ženu prakticky nemožné, aby sa vlastnými silami dostala kamkoľvek chcela, mnohé roľníčky a gazdiné si nohy nezväzovali. Potrebovali totiž pracovať na ryžových poliach či v továrňach na čaj. So zdeformovanými nohami by sa im pracovalo len ťažko. Existuje viac teórií týkajúcich sa footbindingu. Jedna z nich hovorí, že ženy so zabandážovanými nohami sú menej nezávislé a môžu byť lepšie ovládané a kontrolované. Hovorí sa, že v čínskej spoločnosti sú ženy najprv ovládané svojimi otcami, potom manželmi a napokon synmi. Toto bol spôsob, ako zaistiť, že sa ženy nedostali mimo "dohľadu", pretože bolesť bola príliš veľká a vysilujúca, aby im umožnila užívať si slobodu.

Ďalšia teória hovorí, že čím menšie nohy žena mala, tým väčšia bola pravdepodobnosť, že sa dobre vydá. Veľkosť nohy mohla byť pritom v očiach možného manžela dôležitejšia ako príťažlivosť tváre ženy. Rodiny potrebovali záruku dobrého vydaja svojej dcéry, aby si zaistili svoje miesto v spoločnosti. Footbinding bol spôsob, ako túto záruku získať.

Tretia teória hovorí, že footbinding bol spôsob, ako ukázať svoje postavenie. Zviazané nohy pritom svedčili o lepšom postavení a zaisťovali rodine úspech.

Bolo jasné, že si žena prešla veľkým utrpením, no vďaka tomu bolapovažovaná za kultúrnejšiu, disciplinovanejšiu, poslušnejšiu, menejmaterialistickú a silnejšiu, než by bola v svojej prirodzenej podobe.Spĺňať tieto kritériá znamenalo byť považovaným za kvalitného jedinca vspoločnosti. Často sa vravelo, že škaredá tvár je nešťastie, ale veľkánoha znamená opovrhnutiahodnú nedbalosť. Bez zabandážovaných nôh sižena hľadala miesto v spoločnosti len veľmi ťažko. Ľuďom sa pohľad na"normálnu" ženskú nohu zdal tak neprirodzený, ako by sa našej kultúrezdal neprirodzený pohľad na muža s vyvinutými prsníkmi. A rovnako akoby sme my takémuto nezvykle vyvinutému mužovi mohli začať dávaťzosmiešňujúce prezývky, nohy čínskych žien tej doby, ktoré boli dlhšieako 3 palce, mali prezývku "strieborné lotosky". "Normálnym" nohám sahovorilo nepríjemne "železné lotosky".

Koniec jednej éry
V roku 1911 bol footbinding konečne postavený mimo zákona. Krajinou sa vďaka vzdelancom a misionárom zo Západu prehnala veľká anti-footbindingová mánia. Ženy boli nútené rozviazať si svoje nohy a absolvovať rovnako bolestivú procedúru, aby ich dostali do svojej pôvodnej polohy. Ich nohy opäť podporovala bandáž. Prebehla taktiež obrovská vzdelávacia kampaň, ktorá pracovala predovšetkým s troma argumentami: žiadne iné krajiny footbinding nepraktizujú, Číňania stratia rešpekt pred ostatnými krajinami, pokiaľ v tom budú pokračovať, a najdôležitejším argumentom bolo šťastie a zdravie detí, ktoré bez zabandážovaných nôh mohli prežiť oveľa kvalitnejší život. Ako sa "emancipácia nôh" v spoločnosti šírila, jej členovia sa zaviazali, že už žiadne dieťa nebude mať, ani si nevezme niekoho, kto by mal zabandážované nohy. To bol koniec tisícročia zlatých lotosiek.

Chvalabohu.

Zuzana Kolláriková (Mišová)

Zuzana Kolláriková (Mišová)

Bloger 
  • Počet článkov:  110
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mama. Okrem iného... :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáZ ´iného´ svetaKúzelné dni materskéZuzankovskéBruškatéVlasy dupkomBojujeme...RetroTvoríme a hráme saJa, poet

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu